Kypr - teplota moře a co ji ovlivňuje

Nikósie 1.1. v 1:00 - Aktuální počasí pro Larnaca Airport, Cyprus

Kypr - teplota moře

Proč uvdíme údaje o teplotě moře na Kypru?

I když se konkrétní teploty asi budou lišit a moře může být každý den trochu jiné, nebývají teplotní rozdíly velké. A jestliže statistiky uvádějí teplota moře třeba být okolo 25 stupňů, můžete očekávat, že takto nějak podobně bude mít. Stejně tak nemůžete očekávat, že když průměrné teploty ukazují v květnu 22 stupňů, že voda bude jako kafe.

Nepovažujte tedy předpověď počasí a teplotu moře za přesný údaj a nemyslete si, že to tak musí přesně být. V každém případě si však můžete udělat úsudek, co od moře očekávat a kdy se tam vydat.

 

Teplota moře - co na ní má vliv?

Pokud se jedete na Kypr hlavně koupat, určitě Vás zajímá, jak teplé moře bude. Jenže pokud neměříte teplotu přímo na místě, budou všechny průměrné teploty jen a pouze přibližné a orientační.

Teplota moře se může rychle měnit podle tvaru dna a pobřeží, denní doby nebo třeba i podle síly větru.

Charakter pobřeží

Tam, kde je zátoka nebo jsou široké píseční pláže a pozvolný stup do vody, tak bude voda asi prohřátější, než třeba na pláži o několik kilometrů dále, kde je ale skalnaté pobřeží a prudce se svažující dno.

A to podobné platí o teplotě vody v přírodních zátokách a zálivech, kde bývá voda teplejší, než třeba na pobřeží, které jako vystupuje daleko do moře.

Vítr

Pokud je bezvětří a klidná hladina, hladina moře, ve které budete plavat, bude jak kafe. No a pak může trochu foukat, přijdou vlny, voda se promíchá a hned má o o několik stupňů méně.

Vodní proudy

A ještě jeden faktor, který by byl potřeba uvést, jsou mořské proudy. Všude na světe se Vám na pláži může stát, že na jednom konci má moře teplotu jinou, než na konci druhém.

 

Statistické průměry teploty moře na Kypru

Zde je malý graf, který ukazuje dlohodobé průměry teploty moře na Kypru.

Teplota moře na Kypru - graf